Lorentz Tovatt (MP)

Lorentz Tovatt (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun, plats 245
Titel Student.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorentz.tovatt[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2018-09-24 – 2021-01-31
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-02-01 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-01-14
    • Suppleant 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2022-05-20 – 2022-09-26
    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-05-20
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-04-11 –
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2018-10-10 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 17- (ersättare 170715-180924 och statsrådsersättare 180924-). Ledamot näringsutskottet 18-. Suppleant näringsutskottet 17-18, trafikutskottet 17-, miljö- och jordbruksutskottet 19- och EU-nämnden 19-. Suppleant ledamotsrådet 18-.
  • Föräldrar

    Arkitekten Johannes Tovatt och läraren Ita Tovatt, f. Edberg.
  • Utbildning

    Kristofferskolan, Stockholm, slutår 08.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, ICA Skå 07-09. Butiksbiträde, Åhléns Fridhemsplan 09-11. Politisk sekreterare, SSCO 11-12. Språkrör, Grön Ungdom 13-16. Politiskt sakkunnig, Miljö- och energidepartementet 16-17.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Ekerö 10-14. Kommunfullmäktig, Stockholm 14-19. Ledamot, trafiknämnden, Stockholm 14-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Initiativ för ökad jämlikhet och hållbart resursutnyttjande

Interpellation 2020/21:258 av Tony Haddou (V)

Interpellation 2020/21:258 Initiativ för ökad jämlikhet och hållbart resursutnyttjande av Tony Haddou V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP I december publicerade Oxfam och Stockholm Environment Institute rapporten Svensk klimatojämlikhet, där man granskat svenskarnas utsläpp i relation till inkomster. Rapporten

Inlämnad: 2020-12-16 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2020/21:258 av Tony Haddou (V) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Initiativ för ökad jämlikhet och hållbart resursutnyttjande

Miljömålsberedningen och ojämlikt fördelade utsläpp

Interpellation 2020/21:257 av Jens Holm (V)

Interpellation 2020/21:257 Miljömålsberedningen och ojämlikt fördelade utsläpp av Jens Holm V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Oxfam och Stockholm Environment Institute har publicerat rapporten Svensk klimatojämlikhet presenterad på DN-debatt den 8 decemberDe har granskat svenskarnas utsläpp och relaterar

Inlämnad: 2020-12-16 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2020/21:257 av Jens Holm (V) (pdf, 108 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Miljömålsberedningen och ojämlikt fördelade utsläpp

Åtgärder för rättvist fördelade utsläpp

Interpellation 2020/21:254 av Elin Segerlind (V)

Interpellation 2020/21:254 Åtgäder för rättvist fördelade utsläpp av Elin Segerlind V till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Oxfam och Stockholm Environment Institute har publicerat rapporten Svensk klimatojämlikhet presenterad på DN-debatt den 8 decemberRapporten visar på en ojämlikhet i konsumtionsutsläpp

Inlämnad: 2020-12-16 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2020/21:254 av Elin Segerlind (V) (pdf, 106 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för rättvist fördelade utsläpp

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.