Lorena Delgado Varas (V)

Lorena Delgado Varas (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Stockholms län, plats 282
Titel Kvalitetsingenjör, planerare.
Född år 1974
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lorena.delgado[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2021-10-31

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Suppleant socialutskottet 18-, näringsutskottet 18- och EU-nämnden 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-.
  • Föräldrar

    Maskiningenjören Daniel Delgado och förskolläraren Olivia Varas Acosta.
  • Utbildning

    Gymnasieutbildning, Liceo Pablo Neruda, Temuco, Chile. Kemiteknik, KTH, Stockholm, slutår 10.
  • Anställningar

    Kvalitetsassistent, Fresenius Kabi 10. Kvalitetsingenjör Astra Zeneca 11-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Stockholm 14-18. Ordförande, Skärholmens stadsdelsnämnd 14-18 och ersättare 11-14. Trafiknämnden, Stockholm 14-16.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Vänsterpartiet Skärholmen 12-14. Distriktsstyrelseledamot, Vänsterpartiet Storstockholm 12-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ordning och reda på arbetsmarknaden

Motion 2021/22:469 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:469 av Ali Esbati m.fl. V Ordning och reda på arbetsmarknaden 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3Inledning 4Stärk och utveckla arbetet mot arbetslivskriminalitet 4.1Ändra sekretessreglerna 4.2Inrätta ett myndighetsgemensamt kansli 4.3Inrätta

2021-09-27

Motion 2021/22:469 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:469 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 168 kB)

Arbetsmiljö och arbetstid

Motion 2021/22:468 av Ali Esbati m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:468 av Ali Esbati m.fl. V Arbetsmiljö och arbetstid 1  Innehållsförteckning 1Innehållsförteckning 2Förslag till riksdagsbeslut 3En bättre arbetsmiljö för ett mänskligare arbetsliv 3.1Företagshälsovård åt alla arbetstagare 3.2Lag mot mobbning i arbetslivet 3.3Motverka sexuella trakasserier

2021-09-27

Motion 2021/22:468 av Ali Esbati m.fl. (V) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:468 av Ali Esbati m.fl. (V) (pdf, 172 kB)

En statlig folkbank

Motion 2021/22:467 av Ulla Andersson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2021/22:467 av Ulla Andersson m.fl. V En statlig folkbank Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en utredning bör tillsättas för att analysera förutsättningarna för att skapa en statlig svensk folkbank och tillkännager detta för regeringen. Motivering

2021-09-27

Motion 2021/22:467 av Ulla Andersson m.fl. (V) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:467 av Ulla Andersson m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se