Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Barn i sekter

Motion 2010/11:Ub429 av Barbro Westerholm m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Ub429 av Barbro Westerholm m.fl. FP Barn i sekter fp1297 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av ökad kunskap om situationen för barn som växer upp i sekter och utbildning för relevanta personalkategorier


Utskottsberedning: 2010/11:UbU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ub429 av Barbro Westerholm m.fl. (FP) (doc, 52 kB)

Kapital för innovation och tillväxt

Motion 2010/11:Sk298 av Maria Lundqvist-Brömster och Liselott Hagberg (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Sk298 av Maria Lundqvist-Brömster och Liselott Hagberg FP Kapital för innovation och tillväxt fp1136 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utreda införande av riskkapitalavdrag. Motivering Tillgången till riskvilligt


Utskottsberedning: 2010/11:SkU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Sk298 av Maria Lundqvist-Brömster och Liselott Hagberg (FP) (doc, 49 kB)

Infrastrukturens betydelse för turistnäringen

Motion 2010/11:T231 av Liselott Hagberg m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:T231 av Liselott Hagberg m.fl. FP Infrastrukturens betydelse för turistnäringen fp1111 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om infrastrukturens betydelse för god turismutveckling. Motivering Turism är en näring att


Utskottsberedning: 2010/11:TU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T231 av Liselott Hagberg m.fl. (FP) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se