Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tvångsvård av gravida missbrukare

Motion 2008/09:So397 av Solveig Hellquist m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2008/09:So397 av Solveig Hellquist m.fl. fp Tvångsvård av gravida missbrukare fp1089 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att gravida kvinnor som använder alkohol och droger i sådan omfattning att det föreligger stor risk


Utskottsberedning: 2008/09:SoU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2008/09:So397 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (doc, 44 kB) Motion 2008/09:So397 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (pdf, 156 kB)

Homosexuellas, bisexuellas och transpersoners situation inom utbildningsväsendet m.m.

Motion 2008/09:Ub464 av Olof Lavesson m.fl. (m, c, v, fp, mp)

Motion till riksdagen 2008/09:Ub464 av Olof Lavesson m.fl. m, c, v, fp, mp Homosexuellas, bisexuellas och transpersoners situation inom utbildningsväsendet m.m. m927 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om HBT-kompetens för anställda inom utbildningsväsendet.


Utskottsberedning: 2008/09:JuU22 2008/09:UbU15 2008/09:UbU17 2009/10:AU8
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2008/09:Ub464 av Olof Lavesson m.fl. (m, c, v, fp, mp) (doc, 52 kB) Motion 2008/09:Ub464 av Olof Lavesson m.fl. (m, c, v, fp, mp) (pdf, 187 kB)

Statistik och forskning med genusperspektiv

Motion 2008/09:Fi218 av Eva Flyborg och Liselott Hagberg (fp)

Motion till riksdagen 2008/09:Fi218 av Eva Flyborg och Liselott Hagberg fp Statistik och forskning med genusperspektiv fp1044 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om förändring av den offentliga statistiken. Riksdagen tillkännager för regeringen


Utskottsberedning: 2008/09:FiU2 2008/09:UbU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2008/09:Fi218 av Eva Flyborg och Liselott Hagberg (fp) (doc, 43 kB) Motion 2008/09:Fi218 av Eva Flyborg och Liselott Hagberg (fp) (pdf, 167 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se