Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Stöd till personer som lämnat manipulativa rörelser

Motion 2006/07:So325 av Liselott Hagberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:So325 av Liselott Hagberg m.fl. fp Stöd till personer som lämnat manipulativa rörelser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ett rikscentrum med uppgift att samla och bygga upp kompetens för behandling och rehabilitering


Utskottsberedning: 2006/07:SoU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:So325 av Liselott Hagberg m.fl. (fp) (doc, 44 kB) Motion 2006/07:So325 av Liselott Hagberg m.fl. (fp) (pdf, 151 kB)

Kastrering och märkning av katter

Motion 2006/07:MJ329 av Solveig Hellquist m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:MJ329 av Solveig Hellquist m.fl. fp Kastrering och märkning av katter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om ägares skyldighet att registrera, märka och kastrera katter. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2006/07:MJU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2006/07:MJ329 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (doc, 49 kB) Motion 2006/07:MJ329 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (pdf, 185 kB)

Radiosändningar i Södermanland

Motion 2006/07:Kr257 av Liselott Hagberg (fp)

Motion till riksdagen 2006/07:Kr257 av Liselott Hagberg fp Radiosändningar i Södermanland Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att hela Södermanlands län ska ges möjlighet att ta emot radiosändningar. Motivering En av grunderna för ett demokratiskt


Utskottsberedning: 2006/07:KrU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2006/07:Kr257 av Liselott Hagberg (fp) (doc, 37 kB) Motion 2006/07:Kr257 av Liselott Hagberg (fp) (pdf, 131 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se