Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2003/04:154 Lag om luftfartsskydd

Motion 2003/04:Ju27 av Johan Pehrson m.fl. (fp, c)

Motion till riksdagen 2003/04:Ju27 av Johan Pehrson m.fl. fp, c med anledning av prop. 2003/04:154 Lag om luftfartsskydd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att företag vid flygplatser inte skall få ansvara för säkerhetskontrollerna av den egna personalen


Utskottsberedning: 2004/05:JuU2
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2003/04:140 Kunskap och kvalitet - elva steg för utvecklingen av gymnasieskolan

Motion 2003/04:Ub12 av Ulf Nilsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub12 av Ulf Nilsson m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:140 Kunskap och kvalitet elva steg för utvecklingen av gymnasieskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att avskaffa det kursutformade gymnasiet och ersätta


Utskottsberedning: 2003/04:UbU13
Riksdagsbeslut (10 yrkanden): 10 avslag

med anledning av prop. 2003/04:138 Tillfälligt vidgad användning av rekryteringsbidrag till vuxenstuderande

Motion 2003/04:Ub6 av Ulf Nilsson m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub6 av Ulf Nilsson m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:138 Tillfälligt vidgad användning av rekryteringsbidrag till vuxenstuderande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition om tillfälligt vidgad användning av rekryteringsbidrag till vuxenstuderande. Riksdagen


Utskottsberedning: 2003/04:UbU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se