Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Tvångsvård av gravida missbrukare

Motion 2009/10:So451 av Solveig Hellquist m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:So451 av Solveig Hellquist m.fl. fp Tvångsvård av gravida missbrukare fp1068 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att utifrån ett barnperspektiv verka för att kvinnor avstår från alkohol och droger under graviditeten.


Utskottsberedning: 2009/10:SoU12
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2009/10:So451 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (doc, 42 kB)

Avskaffande av lagen om Svenska kyrkan

Motion 2009/10:K367 av Helena Bargholtz och Liselott Hagberg (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:K367 av Helena Bargholtz och Liselott Hagberg fp Avskaffande av lagen om Svenska kyrkan fp1270 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att avskaffa lagen om Svenska kyrkan. Motivering Det har under mer än 150 år pågått


Utskottsberedning: 2009/10:KU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K367 av Helena Bargholtz och Liselott Hagberg (fp) (doc, 37 kB)

Kastrering och märkning av katter

Motion 2009/10:MJ359 av Solveig Hellquist m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2009/10:MJ359 av Solveig Hellquist m.fl. fp Kastrering och märkning av katter fp1067 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att det ska införas bestämmelser om att katter ska ha samma skydd i lagstiftningen som t.ex. hundar.


Utskottsberedning: 2009/10:MJU12
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2009/10:MJ359 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (doc, 53 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se