Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Projektet Trans European Network

Skriftlig fråga 2007/08:1637 av Hagberg, Liselott, tredje vice talman (fp)

den 11 september Fråga 2007/08:1637 Projektet Trans European Network av tredje vice talman Liselott Hagberg fp till statsrådet Åsa Torstensson c Ett av EU:s huvudsyften är att underlätta ett fritt flöde av varor och tjänster mellan medlemsländerna. För att stödja detta arbete leder EU en rad projekt för ökad utbyggnad

Inlämnad: 2008-09-11 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Avstängning av spelombud

Skriftlig fråga 2007/08:1546 av Hagberg, Liselott, tredje vice talman (fp)

den 14 augusti Fråga 2007/08:1546 Avstängning av spelombud av tredje vice talman Liselott Hagberg fp till finansminister Anders Borg m Det statliga bolaget Svenska Spel har beslutat att dess spelombud ska kontrollera legitimation hos alla spelare under 25 år, vid spel på Svenska Spel-produkter med 18-årsgräns.

Inlämnad: 2008-08-14 Besvarare: Anders Borg (M)

Homosexuellas, bisexuellas och transpersoners situation inom utbildningsväsendet m.m.

Motion 2007/08:Ub422 av Olof Lavesson m.fl. (m, c, fp, v, mp)

Motion till riksdagen 2007/08:Ub422 av Olof Lavesson m.fl. m, c, fp, v, mp Homosexuellas, bisexuellas och transpersoners situation inom utbildningsväsendet m.m. m911 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om HBT-kompetens för anställda inom utbildningsväsendet.


Utskottsberedning: 2007/08:UbU11 2007/08:UbU9
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2007/08:Ub422 av Olof Lavesson m.fl. (m, c, fp, v, mp) (doc, 52 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se