Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastrukturens betydelse för turistnäringen

Motion 2010/11:T231 av Liselott Hagberg m.fl. (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:T231 av Liselott Hagberg m.fl. FP Infrastrukturens betydelse för turistnäringen fp1111 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om infrastrukturens betydelse för god turismutveckling. Motivering Turism är en näring att


Utskottsberedning: 2010/11:TU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:T231 av Liselott Hagberg m.fl. (FP) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:T231 av Liselott Hagberg m.fl. (FP) (pdf, 136 kB)

Häkte i Eskilstuna

Motion 2010/11:Ju231 av Liselott Hagberg (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:Ju231 av Liselott Hagberg FP Häkte i Eskilstuna fp1113 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett häkte i Eskilstuna. Motivering I Sörmland finns idag endast ett häkte. Det ligger i Nyköping i länets södra del. Länets


Utskottsberedning: 2010/11:JuU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:Ju231 av Liselott Hagberg (FP) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:Ju231 av Liselott Hagberg (FP) (pdf, 126 kB)

Kostnadsansvaret inom LSS

Motion 2010/11:So270 av Liselott Hagberg och Jan Ertsborn (FP)

Motion till riksdagen 2010/11:So270 av Liselott Hagberg och Jan Ertsborn FP Kostnadsansvaret inom LSS fp1108 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att förtydliga kommunens ansvar för en person som beviljats boende enligt LSS. Motivering Enligt


Utskottsberedning: 2010/11:SoU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:So270 av Liselott Hagberg och Jan Ertsborn (FP) (doc, 48 kB) Motion 2010/11:So270 av Liselott Hagberg och Jan Ertsborn (FP) (pdf, 128 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se