Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Åtgärder för skydd och hjälp till barn och vuxna som utsatts för manipulativt ledarskap

Motion 2007/08:So486 av Barbro Westerholm m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2007/08:So486 av Barbro Westerholm m.fl. fp Åtgärder för skydd och hjälp till barn och vuxna som utsatts för manipulativt ledarskap fp1240 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att genomföra en utredning med syfte att klarlägga


Utskottsberedning: 2007/08:JuU12 2008/09:SoU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2007/08:So486 av Barbro Westerholm m.fl. (fp) (doc, 52 kB)

Insatser för familjehemsvård

Motion 2007/08:So405 av Solveig Hellquist m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2007/08:So405 av Solveig Hellquist m.fl. fp Insatser för familjehemsvård fp1235 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om insatser för att förbättra familjehemsvården. Motivering En första delrapport i en utredning om vanvård


Utskottsberedning: 2007/08:SoU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:So405 av Solveig Hellquist m.fl. (fp) (doc, 42 kB)

Lokalt anpassat strandskydd

Motion 2007/08:MJ383 av Liselott Hagberg m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2007/08:MJ383 av Liselott Hagberg m.fl. fp Lokalt anpassat strandskydd fp1317 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om lokalt anpassat strandskydd. Motivering Strandskyddet har varit och är mycket viktigt för att behålla den


Utskottsberedning: 2007/08:MJU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2007/08:MJ383 av Liselott Hagberg m.fl. (fp) (doc, 39 kB) Motion 2007/08:MJ383 av Liselott Hagberg m.fl. (fp) (pdf, 135 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se