Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ostlänken

Skriftlig fråga 2005/06:727 av Hagberg, Liselott (fp)

den 23 december Fråga 2005/06:727 av Liselott Hagberg fp till statsrådet Ulrica Messing s Ostlänken Regeringen har i dag utsett Bo Holmberg, tidigare landshövding i Södermanlands län, till förhandlingsman att föra diskussioner med lokala och regionala aktörer samt Banverket om förutsättningarna för en eventuell

Inlämnad: 2005-12-23 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Strängnäs utveckling

Skriftlig fråga 2005/06:710 av Hagberg, Liselott (fp)

den 22 december Fråga 2005/06:710 av Liselott Hagberg fp till statsrådet Ulrica Messing s Strängnäs utveckling I slutet av förra året fattade en riksdagsmajoritet beslut om nedläggning av P 10 i Strängnäs. Kommunen förlorade därmed ett stort antal arbetstillfällen. I dagsläget är det därför oerhört angeläget att

Inlämnad: 2005-12-22 Besvarare: Pär Nuder (S)

Höjd fastighetsskatt

Skriftlig fråga 2005/06:339 av Hagberg, Liselott (fp)

den 9 november Fråga 2005/06:339 av Liselott Hagberg fp till finansminister Pär Nuder s Höjd fastighetsskatt Många fastighetsägare i Södermanland har nyligen drabbats av besked om chockhöjda fastighetsskatter. Det finns exempel på fastighetsägare som fått upp till en fyrdubbling av skatten. Enligt uppgifter från

Inlämnad: 2005-11-14 Besvarare: Pär Nuder (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se