Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Historielöshet bland ungdomar

Skriftlig fråga 2005/06:1769 av Hagberg, Liselott (fp)

den 7 juni Fråga 2005/06:1769 av Liselott Hagberg fp till statsrådet Ibrahim Baylan s Historielöshet bland ungdomar Enligt en nyligen genomförd undersökning, som genomförts av tidningen Aftonbladet och Internetsajten Lunarstorm, ökar de främlingsfientliga åsikterna bland landets unga människor. I samband med firandet

Inlämnad: 2006-06-07 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Osund konkurrens

Skriftlig fråga 2005/06:1307 av Hagberg, Liselott (fp)

den 27 mars Fråga 2005/06:1307 av Liselott Hagberg fp till näringsminister Thomas Östros s Osund konkurrens Konkurrensrådet har tidigare föreslagit att offentliga aktörer ska utveckla en policy för att undvika att konkurrensen med privata aktörer blir snedvriden. Enligt en uppföljning som genomförts är det en minoritet

Inlämnad: 2006-03-27 Besvarare: Thomas Östros (S)

Snabbkurs i svenska

Skriftlig fråga 2005/06:945 av Hagberg, Liselott (fp)

den 6 februari Fråga 2005/06:945 av Liselott Hagberg fp till statsrådet Hans Karlsson s Snabbkurs i svenska Det är viktigt att alla människor känner att de har makt att påverka sina egna liv. En förutsättning för detta är förstås att samhällssystemen är utformade på ett sätt som gör det möjligt att göra olika typer

Inlämnad: 2006-02-06 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se