Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

sjöpolis

Skriftlig fråga 2004/05:1973 av Hagberg, Liselott (fp)

den 30 juni Fråga 2004/05:1973 av Liselott Hagberg fp till justitieminister Thomas Bodström om sjöpolis Våren 2003 fattades beslut om att lägga ned sjöpolisverksamheten i sex av åtta sjöpolisdistrikt. Södermanland är ett av de län som numera saknar sjöpolis. Ett av skälen till beslutet att lägga ned sjöpolisverksamheten

Inlämnad: 2005-06-30 Besvarare: Thomas Bodström (S)

med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag

Motion 2004/05:K29 av Tobias Krantz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:K29 av Tobias Krantz m.fl. fp med anledning av prop. 2004/05:163 Ny vallag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om vallokalers tillgänglighet för personer med funktionshinder. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin


Utskottsberedning: 2005/06:KU9
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

med anledning av prop. 2004/05:159 Kommunal uppdragsverksamhet inom kollektivtrafiken

Motion 2004/05:K25 av Tobias Krantz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2004/05:K25 av Tobias Krantz m.fl. fp med anledning av prop. 2004/05:159 Kommunal uppdragsverksamhet inom kollektivtrafiken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2004/05:159. Motivering Försöksverksamheten avseende kommunal uppdragsverksamhet inom kollektivtrafiken infördes


Utskottsberedning: 2005/06:KU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se