Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

läroplanens mål om nationella minoriteter

Skriftlig fråga 2002/03:1117 av Hagberg, Liselott (fp)

den 12 juni Fråga 2002/03:1117 av Liselott Hagberg fp till utbildningsminister Thomas Östros om läroplanens mål om nationella minoriteter Riksdagen har fattat beslut om att de nationella minoriteterna och minoritetsspråken ska stödjas genom rikstäckande åtgärder. Att, som ett exempel, den samiska kulturen kan fortleva

Inlämnad: 2003-06-12 Besvarare: Thomas Östros (S)

med anledning av prop. 2002/03:72 Digitala TV-sändningar

Motion 2002/03:K8 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:K8 av Helena Bargholtz m.fl. fp med anledning av prop. 2002/03:72 Digitala TV-sändningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om nedsläckning av det analoga TV-nätet. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att frågan om


Utskottsberedning: 2002/03:KU33
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

med anledning av skr. 2002/03:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen

Motion 2002/03:K7 av Helena Bargholtz m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2002/03:K7 av Helena Bargholtz m.fl. fp med anledning av skr. 2002/03:75 Redogörelse för behandlingen av riksdagens skrivelser till regeringen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att regeringen inför skärpta rutiner gällande


Utskottsberedning: 2002/03:KU29
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se