Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Samernas sedvanerätt till vinterbete i skogslandet

Interpellation 2005/06:132 av Hagberg, Liselott (fp)

den 22 november Interpellation 2005/06:132 av Liselott Hagberg fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist s Samernas sedvanerätt till vinterbete i skogslandet De svenska samerna har i modern tid aldrig varit mera trängda än de är i dag. Den ena samebyn efter den andra stäms inför domstol för prövning av den

Inlämnad: 2005-11-22 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: Samernas sedvanerätt till vinterbete i skogslandet

läroplanens mål om nationella minoriteter

Interpellation 2004/05:642 av Hagberg, Liselott (fp)

den 23 maj Interpellation 2004/05:642 av Liselott Hagberg fp till statsrådet Ibrahim Baylan om läroplanens mål om nationella minoriteter I enlighet med riksdagens beslut ska de nationella minoriteterna och minoritetsspråken stödjas genom rikstäckande åtgärder. Med tanke på det långvariga osynliggörandet av minoriteterna

Inlämnad: 2005-05-23 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se