Liselott Hagberg (FP)

Liselott Hagberg (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län
Titel Församlingsmedarbetare/Gruppledare
Född år 1958

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2012-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2012-09-30
    • Riksdagsledamot

    • Tredje vice talman 2006-10-02 – 2012-09-30
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Suppleant 2007-10-04 – 2008-11-13
    • Ledamot 2006-10-10 – 2006-12-22
    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2012-09-30
    • Ledamot 2008-11-13 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-24 – 2008-11-13
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2004-09-14
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2004-09-14 – 2006-02-15
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-03-10 – 2006-10-02
    • Sammansatta konstitutions- och utrikesutskottet

    • Suppleant 2003-02-18 – 2003-11-20

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kulturmedel och terrororganisationer

Skriftlig fråga 2010/11:498 av Hagberg, Liselott, tredje vice talman (FP)

den 11 maj Fråga 2010/11:498 Kulturmedel och terrororganisationer av tredje vice talman Liselott Hagberg FP till kultur- och idrottsminister Lena Adelsohn Liljeroth M Helt nyligen nåddes vi av uppgiften att den före detta flygplanskaparen och den för terror dömda kvinnan Leila Khaled bjudits in till Sverige för

Inlämnad: 2011-05-11 Besvarare: Lena Adelsohn Liljeroth (M)

Sjöfylleri

Skriftlig fråga 2008/09:1040 av Hagberg, Liselott, tredje vice talman (fp)

den 17 juni Fråga 2008/09:1040 Sjöfylleri av tredje vice talman Liselott Hagberg fp till justitieminister Beatrice Ask m Antalet anmälningar om sjöfylleri har sedan 2003 tredubblats i Stockholms län. I takt med att sjöfylleriet ökar har också olyckorna på sjön ökat, samtidigt menar polisen att mörkertalet är stort.

Inlämnad: 2009-06-17 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Småskalig livsmedelsproduktion

Skriftlig fråga 2008/09:497 av Hagberg, Liselott, tredje vice talman (fp)

den 20 januari Fråga 2008/09:497 Småskalig livsmedelsproduktion av tredje vice talman Liselott Hagberg fp till jordbruksminister Eskil Erlandsson c Den småskaliga hantverksmässiga livsmedelsbranschen har utvecklats mycket under de senaste åren, och marknadens efterfrågan på dessa produkter ökar starkt. Förutom enskilda

Inlämnad: 2009-01-20 Besvarare: Eskil Erlandsson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se