Lisbeth Staaf-Igelström (S)

Lisbeth Staaf-Igelström (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Titel ombudsman
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2002-09-30

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1989-05-10 – 2002-09-30
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1988-10-11 – 1994-10-02
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 1994-10-18 – 1996-07-09
    • Suppleant 1990-03-29 – 1994-10-03

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

stödet till de regionala förenings- och folkrörelsearkiven

Skriftlig fråga 2001/02:963 av Staaf-Igelström, Lisbeth (s)

den 25 mars Fråga 2001/02:963 av Lisbeth Staaf-Igelström s till kulturminister Marita Ulvskog om stödet till de regionala förenings- och folkrörelsearkiven Glädjande nog har antalet regionala arkiv nu utökats från 20 till 22, och därmed finns i alla delar av landet regionala arkiv för enskilt material, främst då från

Inlämnad: 2002-03-25 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T25 av Lisbeth Staaf-Igelström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T25 av Lisbeth Staaf-Igelström m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om infrastrukturella satsningar i Värmland under den


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem

Motion 2001/02:T24 av Per Erik Granström m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2001/02:T24 av Per Erik Granström m.fl. s med anledning av prop. 2001/02:20 Infrastruktur för ett långsiktigt hållbart transportsystem Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om Inlandsbanan. Inlandsbanan Genom ett beslut i riksdagen


Utskottsberedning: 2001/02:TU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.