Linnéa Darell (FP)

Linnéa Darell (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel handläggare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-09-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Tillgång till rehabilitering

Interpellation 2005/06:261 av Darell, Linnéa (fp)

den 15 februari Interpellation 2005/06:261 av Linnéa Darell fp till statsrådet Hans Karlsson s Tillgång till rehabilitering Inget jobb ingen rehabilitering så lyder rubriken på ett reportage om en kvinna i Östergötland. Kvinnan i fråga blev sjukskriven för ryggproblem för några år sedan och var då arbetslös. Försäkringskassan

Inlämnad: 2006-02-15 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Arbete för funktionshindrade

Interpellation 2005/06:73 av Darell, Linnéa (fp)

den 27 oktober Interpellation 2005/06:73 av Linnéa Darell fp till statsrådet Hans Karlsson s Arbete för funktionshindrade Levnadsnivåundersökning 2005 visar att funktionshindrade ofta saknar arbete trots att många av dem både vill och kan arbeta. Så många som en fjärdedel av dem som inte arbetar uppger i undersökningen

Inlämnad: 2005-10-27 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Avstämningsmöten

Interpellation 2005/06:21 av Darell, Linnéa (fp)

den 26 september Interpellation 2005/06:21 av Linnéa Darell fp till statsrådet Hans Karlsson s Avstämningsmöten I propositionen Drivkrafter för minskad sjukfrånvaro där bland annat förslaget om arbetsgivarnas medfinansiering av sjukförsäkringen ingår, skriver regeringen följande: Regeringen anser att avstämningsmöten

Inlämnad: 2005-09-28 Besvarare: Hans Karlsson (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.