Linnéa Darell (FP)

Linnéa Darell (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel handläggare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-09-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Östergötland som försökslän för hushållsnära tjänster

Interpellation 2004/05:534 av Darell, Linnéa (fp)

den 19 april Interpellation 2004/05:534 av Linnéa Darell fp till finansminister Pär Nuder om Östergötland som försökslän för hushållsnära tjänster De senaste månaderna har signaler kommit från Ams att hushållsnära tjänster skulle vara ett sätt att bygga en ny marknad med tjänsteföretag som till del kan ersätta de jobb

Inlämnad: 2005-04-19 Besvarare: Pär Nuder (S)

handläggningen och bemötandet i handikappomsorgen

Interpellation 2004/05:461 av Darell, Linnéa (fp)

den 14 mars Interpellation 2004/05:461 av Linnéa Darell fp till socialminister Berit Andnor om handläggningen och bemötandet i handikappomsorgen Årets upplaga av Socialstyrelsens lägesrapport rörande handikappomsorgen i Sverige visar på ett flertal brister. Bland annat påtalas återigen brister i handläggning och bemötande.

Inlämnad: 2005-03-14 Besvarare: Berit Andnor (S)

förbifart Motala

Interpellation 2004/05:146 av Darell, Linnéa (fp)

den 16 november Interpellation 2004/05:146 av Linnéa Darell fp till statsrådet Ulrica Messing om förbifart Motala Valåret 1998 lovade den socialdemokratiska regeringen att den angelägna förbifarten Rv 50 vid Motala skulle börja byggas 2004. Efter att detta vallöfte svikits har förbifarten upptagits i planen för 20042015

Inlämnad: 2004-11-16 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.