Linnéa Darell (FP)

Linnéa Darell (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel handläggare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-09-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

skolgång för gömda flyktingbarn

Skriftlig fråga 2004/05:2123 av Darell, Linnéa (fp)

den 24 augusti Fråga 2004/05:2123 av Linnéa Darell fp till statsrådet Ibrahim Baylan om skolgång för gömda flyktingbarn Enligt uppgift från Rädda Barnen har antalet gömda flyktingbarn ökat dramatiskt. År 2000 sökte polisen 253 barn som levde gömda efter avvisningsbeslut förra året var det 1 523 barn och i dag är det

Inlämnad: 2005-08-24 Besvarare: Ibrahim Baylan (S)

bilstödet

Skriftlig fråga 2004/05:2111 av Darell, Linnéa (fp)

den 16 augusti Fråga 2004/05:2111 av Linnéa Darell fp till socialminister Berit Andnor om bilstödet Den 6 april i år överlämnades utredningen Mobil med bil ett nytt synsätt på bilstöd och färdtjänst till regeringen. En utredning som alla berörda parter väntat på. Men det räcker inte med en utredning för att avhjälpa

Inlämnad: 2005-08-16 Besvarare: Berit Andnor (S)

att behålla svensk skötselmärkning på kläder

Skriftlig fråga 2004/05:1964 av Darell, Linnéa (fp)

den 30 juni Fråga 2004/05:1964 av Linnéa Darell fp till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om att behålla svensk skötselmärkning på kläder Enligt uppgifter från Konsumentverket anses Sveriges krav på skötselmärkning av kläder vara ett handelshinder och ifrågasätts därför inom EU. Skötselråden är uppskattade av

Inlämnad: 2005-06-29 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.