Linnéa Darell (FP)

Linnéa Darell (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel handläggare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-09-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor

Motion 2003/04:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So34 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:161 Alkoholpolitiska frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen ser till att det i framtida avtal för svenskspråkiga kanaler i det markbundna digital-TV-nätet inkluderas ett förbud mot alkoholreklam,


Utskottsberedning: 2004/05:KU11 2004/05:SoU6
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

aktivitetsersättning under studier

Skriftlig fråga 2003/04:1340 av Darell, Linnéa (fp)

den 16 juni Fråga 2003/04:1340 av Linnéa Darell fp till statsrådet Berit Andnor om aktivitetsersättning under studier Inför det nya läsåret ställs återigen frågan från ungdomar med funktionshinder om möjligheten till aktivitetsersättning under studietiden. Det senaste exemplet jag blivit uppmärksammad på är att högskolestudier

Inlämnad: 2004-06-16 Besvarare: Hans Karlsson (S)

med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m.

Motion 2003/04:So30 av Kerstin Heinemann m.fl. (fp)

Motion till riksdagen 2003/04:So30 av Kerstin Heinemann m.fl. fp med anledning av prop. 2003/04:146 Höjd åldersgräns för läkares och sjukgymnasters rätt till offentlig ersättning m.m. Dokument


Utskottsberedning: 2004/05:SoU4
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se