Linnéa Darell (FP)

Linnéa Darell (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel handläggare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-09-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

de ökade kostnaderna för socialbidrag

Skriftlig fråga 2003/04:1604 av Darell, Linnéa (fp)

den 7 september Fråga 2003/04:1604 av Linnéa Darell fp till statsrådet Hans Karlsson om de ökade kostnaderna för socialbidrag I dag den 6 september presenterade Socialstyrelsen ny statistik gällande det ekonomiska biståndet under det första och andra kvartalet 2004. Statistiken omfattar både kommunernas kostnader för

Inlämnad: 2004-09-07 Besvarare: Hans Karlsson (S)

lika rätt till rehabilitering oavsett bostadsort

Skriftlig fråga 2003/04:1597 av Darell, Linnéa (fp)

den 3 september Fråga 2003/04:1597 av Linnéa Darell fp till socialminister Lars Engqvist om lika rätt till rehabilitering oavsett bostadsort Av 25 försäkringskassor har 13 begärt mer pengar i år sammantaget uppskattas behovet till 73 miljoner kronor. Riksförsäkringsverket RFV kan dock inte erbjuda så mycket pengar

Inlämnad: 2004-09-03 Besvarare: Hans Karlsson (S)

bilstödet

Skriftlig fråga 2003/04:1406 av Darell, Linnéa (fp)

den 5 juli Fråga 2003/04:1406 av Linnéa Darell fp till statsrådet Berit Andnor om bilstödet Vid frågestunden den 15 april i år svarade statsrådet Andnor på en fråga från undertecknad att de tillskott, som regeringen dels anvisat till bilstöd i årets vårproposition 22 miljoner kronor och de förväntade ytterligare 38 miljoner

Inlämnad: 2004-07-05 Besvarare: Berit Andnor (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se