Linnéa Darell (FP)

Linnéa Darell (FP)

Tidigare riksdagsledamot

Valkrets Östergötlands län
Titel handläggare
Född år 1945

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2002-09-30 – 2006-10-02
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2002-10-15 – 2006-10-02
    • Riksdagsstyrelsen

    • Suppleant 2002-10-08 – 2003-09-22

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av skr. 2005/06:110 Uppföljning av den nationella handlingsplanen för handikappolitiken

Motion 2005/06:So43 av Erik Ullenhag m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att bristande tillgänglighet för personer med funktionshinder skall kunna ses som diskriminering. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om statligt stimulansbidrag för ökad tillgänglighet.


Utskottsberedning: 2005/06:SoU24
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2005/06:So43 av Erik Ullenhag m.fl. (fp) (doc, 60 kB) Motion 2005/06:So43 av Erik Ullenhag m.fl. (fp) (pdf, 201 kB)

med anledning av prop. 2005/06:142 Höjt inkomsttak vid beräkning av sjukpenninggrundande inkomst och höjd lägstanivå för hel föräldrapenning

Motion 2005/06:Sf32 av Linnéa Darell m.fl. (fp)

Sammanfattning Socialförsäkringar är en hörnsten i vårt samhällsbygge. De är en garant för trygghet för oss alla om något inträffar. Blir vi sjuka eller arbetslösa så finns det en försäkring som gör att vi slipper flytta från hus och hem. Den som blir långvarigt sjuk ska inte dessutom behöva dras med oro för att inte kunna


Utskottsberedning: 2005/06:SfU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:Sf32 av Linnéa Darell m.fl. (fp) (doc, 63 kB) Motion 2005/06:Sf32 av Linnéa Darell m.fl. (fp) (pdf, 204 kB)

med anledning av skr. 2005/06:139 Nationell IT-strategi för vård och omsorg

Motion 2005/06:So32 av Erik Ullenhag m.fl. (fp)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om vikten av hänsyn till den personliga integriteten och patientens rättigheter till information. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att ansvaret för kommunikation och


Utskottsberedning: 2005/06:SoU30
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2005/06:So32 av Erik Ullenhag m.fl. (fp) (doc, 44 kB) Motion 2005/06:So32 av Erik Ullenhag m.fl. (fp) (pdf, 170 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se