Linda Modig (C)

Linda Modig (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Norrbottens län, plats 349
Titel Jurist/Teol.stud.
Född år 1975
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.modig[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-02-05 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2018-10-09 – 2020-10-30
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Suppleant 2019-04-01 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot konstitutionsutskottet 18-. Suppleant utrikesutskottet 18-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 18-. Suppleant, riksdagens råd för Riksrevisionen 19-.
  • Föräldrar

    Gerhard Modig och Ulla Ylivainio.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Pajala, slutår 94. Jur. kand., Umeå universitet 99. Teologprogrammet, Umeå universitet 15-.
  • Anställningar

    Politisk sekreterare, Centerpartiets riksdagskansli, Stockholm 99-01. Politisk sekreterare, Centerpartiets Europakansli, Bryssel 01-02. Projektledare, Övertorneå kommun 02-05. Projektledare, Kommunförbundet Norrbotten, Luleå 05-07. Politiskt sakkunnnig, Näringsdepartementet 07-08. Stabschef, Näringsdepartementet 11-12. Jurist, Bergsstaten, Luleå 13-16.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ersättare, Brottsoffermyndighetens nämnd 03-08. Ledamot, övervakningskommittén för Kolarctic CBC ENPI 09-11. Ledamot, utredningen om skadestånd vid överträdelser av grundlagsskyddade fri- och rättigheter 19-. Ersättare, Brottsoffermyndighetens nämnd 03-08
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Övertorneå 06-14. Ordförande, kommunstyrelsen 08-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Centerpartiets högskoleförbund 98-00. Ordförande, Leader Tornedalen 09-11. Ledamot, partistyrelsen Centerpartiet 17-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av skr. 2019/20:90 Nordiskt samarbete 2019

Motion 2019/20:3539 av Magnus Ek m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3539 av Magnus Ek m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:90 Nordiskt samarbete 2019 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en utvecklad rapportering kring Arktiska rådet och Barentsrådet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: 2019/20:UU14

Motion 2019/20:3539 av Magnus Ek m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3539 av Magnus Ek m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina

Motion 2019/20:3398 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3398 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:18 Arbetet i frågor som rör Kina Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om det planerade kunskapscentrumet och om att regeringen ska återkomma med information om hur den nationella


Utskottsberedning: 2019/20:UU4
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2019/20:3398 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:3398 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 87 kB)

med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik

Motion 2019/20:3397 av Kerstin Lundgren m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3397 av Kerstin Lundgren m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:17 Sveriges feministiska utrikespolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringens feministiska utrikespolitik ska definieras ur ett liberalt perspektiv med utgångspunkt


Utskottsberedning: 2019/20:UU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3397 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3397 av Kerstin Lundgren m.fl. (C) (pdf, 90 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se