Linda Westerlund Snecker (V)

Linda Westerlund Snecker (V)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 89
Titel Institutionskoordinator.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post linda.snecker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Ledamot
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2016-01-05 – 2022-09-26
    • Ledig 2015-08-03 – 2016-01-04
    • Ordinarie 2015-06-22 – 2015-08-02
    • Ledig 2015-04-07 – 2015-06-21
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2015-04-06
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-04-11 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Suppleant 2019-01-31 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot justitieutskottet 14-. Suppleant utbildningsutskottet 14-, skatteutskottet 18 och EU-nämnden 19-. Ledamot, riksdagens valberedning 18-. Suppleant, delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19-.
  • Föräldrar

    Jan Johansson och läraren Katarina Snecker.
  • Utbildning

    Fil.mag. statsvetenskap, Linköpings universitet 07.
  • Anställningar

    Domstolssekreterare, Attunda tingsrätt, Norrköpings tingsrätt 07-10. Institutionskoordinator, Linköpings universitet 10-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot i polisens regionråd Öst 14-. Ledamot, Mediegrundlagsutredningen 14-16. Ledamot, Säkerhetspolisens insynsråd 17-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunstyrelsen, Norrköping 11-14. Gymnasienämnden, Norrköping 10-14. SKL:s programberedning för ökat bostadsbyggande 12-14. Vigselförrättare 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Distriktsordförande, Vänsterpartiet Östergötland 12-15. Vänsterpartiets partistyrelse 10-16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2020/21:204 Aggressionsbrottet i svensk rätt och svensk straffrättslig domsrätt

Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:204 Aggressionsbrottet i svensk rätt och svensk straffrättslig domsrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att det högsta straffet för aggressionsbrottet ska vara 18 års fängelse. 1  Inledning Regeringen


Utskottsberedning: 2021/22:JuU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4085 av Linda Westerlund Snecker m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen

Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:191 Ändrade regler i utlänningslagen 1  Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 2 Förslag till riksdagsbeslut 3 Inledning 4 Behovet av ändrade regler 4.1 Migrationskommitténs direktiv 5 Begränsningslagen 6 En


Utskottsberedning: 2020/21:SfU28
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 92 kB) Motion 2020/21:4064 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 135 kB)

med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier

Motion 2020/21:4014 av Christina Höj Larsen m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2020/21:4014 av Christina Höj Larsen m.fl. V med anledning av prop. 2020/21:182 Kompletterande regler för uppehållstillstånd vid gymnasiestudier 1  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör återkomma med förslag om att de åtgärder som


Utskottsberedning: 2020/21:SfU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:4014 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (docx, 72 kB) Motion 2020/21:4014 av Christina Höj Larsen m.fl. (V) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.