Lina Nordquist (L)

Lina Nordquist (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Uppsala län, plats 179
Titel Docent
Född år 1977
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post lina.nordquist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Valberedningen

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2021-09-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-11-15 –
    • Valberedningen

    • Suppleant 2021-12-07 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 18-, utbildningsutskottet 18-, kulturutskottet 18- och EU-nämnden 18-.
  • Föräldrar

    Rektorn Hansolof Nordquist och språkläraren Berit Nordquist, f. Christensen.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, slutår 96. Företagsekonomi A 00, juridisk översiktskurs 00, apotekarexamen 01, doktorsexamen i fysiologi 07, docent i fysiologi vid Uppsala universitet 11.
  • Anställningar

    Apoteket AB 01. Doktorand, Uppsala universitet 02-07. Forskare och universitetslärare, Uppsala universitet 07-13. Stipendiat och gästforskare, Georgetown University, USA i omgångar 05-10. Postdoktor, Hokkaido University, Japan 08. Landstingsråd/regionråd, Uppsala 13-18.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Uppsala universitets konsistorium 04, Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd 16-19 och Statens medicinsk-etiska råd 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, doktorandnämnden Uppsala studentkår 04-05. Ledamot, Liberala Kvinnor 10-17. Styrelseledamot, Cancerfonden 11-19. Ledamot, Stiftelsen Fistulasjukhuset 16-19.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Krishanteringskansliets minnesanteckningar

Skriftlig fråga 2021/22:783 av Lina Nordquist (L)

Fråga 2021/22:783 Krishanteringskansliets minnesanteckningar av Lina Nordquist L till Socialminister Lena Hallengren S Tidningen Dagens Medicin rapporterar att Coronakommissionens uppdrag att granska Sveriges och regeringens hantering av coronapandemin nu försvåras. Inför sitt slutbetänkande nekas nu Coronakommissionen

Inlämnad: 2022-01-14 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:783 av Lina Nordquist (L) (pdf, 76 kB)

med anledning av prop. 2021/22:72 Ökad kontinuitet och effektivitet i vården - en primärvårdsreform

Motion 2021/22:4358 av Lina Nordquist m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4358 av Lina Nordquist m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:72 Ökad kontinuitet och effektivitet i vården en primärvårdsreform Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en tydligt lagstadgad rätt att välja och lista sig hos en namngiven fast


Utskottsberedning: SoU

Motion 2021/22:4358 av Lina Nordquist m.fl. (L) (docx, 100 kB) Motion 2021/22:4358 av Lina Nordquist m.fl. (L) (pdf, 94 kB)

med anledning av skr. 2021/22:63 Riksrevisionens rapport om att bygga nationell försvarsförmåga – statens arbete med att stärka arméstridskrafterna

Motion 2021/22:4357 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4357 av Allan Widman m.fl. L med anledning av skr. 2021/22:63 Riksrevisionens rapport om att bygga nationell försvarsförmåga statens arbete med att stärka arméstridskrafterna Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska ange till


Utskottsberedning: 2021/22:FöU4

Motion 2021/22:4357 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4357 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se