Lennart Sacrédeus (KD)

Lennart Sacrédeus (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Gymnasielärare/journalist
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-06-23

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-05-05 – 2022-06-23
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2022-06-03 – 2022-06-23
    • Extra suppleant 2022-05-10 – 2022-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:SfU17 12 maj 2022 Socialförsäkringsfrågor

Dokument:

Dalabanan som pålitlig och miljövänlig flyganslutning

Skriftlig fråga 2009/10:1020 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 9 september Fråga 2009/10:1020 Dalabanan som pålitlig och miljövänlig flyganslutning av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Åsa Torstensson c Utifrån en rimlig tidsplanering ska tågresenärer på Dalabanan kunna nå fram på ett miljömässigt bra sätt i tid till sina flyganslutningar. Grundläggande är att Trafikverket

Inlämnad: 2010-09-09 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Utländska bärplockares arbetssituation

Skriftlig fråga 2009/10:989 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 13 augusti Fråga 2009/10:989 Utländska bärplockares arbetssituation av Lennart Sacrédeus kd till migrations- och arbetsmarknadsminister Tobias Billström m I år har scener utspelats som knappast tillhör normalbilden av den svenska arbetsmarknaden, präglad av kollektivavtal, ordning och reda: I Storuman gav sig

Inlämnad: 2010-08-13 Besvarare: Tobias Billström (M)

Föreningsfriheten i den svenska skolan

Skriftlig fråga 2009/10:983 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 11 augusti Fråga 2009/10:983 Föreningsfriheten i den svenska skolan av Lennart Sacrédeus kd till utbildningsminister Jan Björklund fp Föreningsfriheten är en grundläggande mänsklig rättighet och av yttersta vikt för demokratin. Att medborgare har frihet att bilda och tillhöra organisationer för att kunna utbyta

Inlämnad: 2010-08-11 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.