Lennart Sacrédeus (KD)

Lennart Sacrédeus (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Gymnasielärare/journalist
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-06-23

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-05-05 – 2022-06-23
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2022-06-03 – 2022-06-23
    • Extra suppleant 2022-05-10 – 2022-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:SfU17 12 maj 2022 Socialförsäkringsfrågor

Dokument:

Äktenskaps- och partnerskapsutredningen och utredningsväsendet i allmänhet

Interpellation 2007/08:32 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 2 oktober Interpellation 2007/08:32 Äktenskaps- och partnerskapsutredningen och utredningsväsendet i allmänhet av Lennart Sacrédeus kd till justitieminister Beatrice Ask m I svensk lagstiftningsprocess ingår utredningarna som ett viktigt moment för att ta fram fakta, belysa olika lösningar och vilka konsekvenser

Inlämnad: 2007-10-02 Besvarare: Beatrice Ask (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.