Lennart Sacrédeus (KD)

Lennart Sacrédeus (KD)

Tillgänglig ersättare

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Dalarnas län
Titel Gymnasielärare/journalist
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-06-23

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-05-05 – 2022-06-23
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Extra suppleant 2022-06-03 – 2022-06-23
    • Extra suppleant 2022-05-10 – 2022-06-01

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2021/22:SfU17 12 maj 2022 Socialförsäkringsfrågor

Dokument:

Ombyggnaden av E16 mellan Borlänge och Djurås

Skriftlig fråga 2021/22:1613 av Lennart Sacrédeus (KD)

Fråga 2021/22:1613 Ombyggnaden av E16 mellan Borlänge och Djurås av Lennart Sacrédeus KD till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S I Dalarna reagerar många på att enligt Trafikverkets förslag till nationell trafikplan ska de återstående etapperna 2 och 3 av E16/riksväg 70 pausas i tio år till tidigast 2033 på den vältrafikerade

Inlämnad: 2022-05-19 Svarsdatum: 2022-06-01 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1613 av Lennart Sacrédeus (KD) (pdf, 90 kB)

Tullverkets framförhållning vid personaltillsättning

Skriftlig fråga 2009/10:1027 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 17 september Fråga 2009/10:1027 Tullverkets framförhållning vid personaltillsättning av Lennart Sacrédeus kd till finansminister Anders Borg m Tullverkets verksamhet har i allt större utsträckning kommit att handla om att hindra narkotika från att komma in över Sveriges gränser. Tullens roll som brotts- och

Inlämnad: 2010-09-17 Besvarare: Anders Borg (M)

Dalabanan som pålitlig och miljövänlig flyganslutning

Skriftlig fråga 2009/10:1020 av Sacrédeus, Lennart (kd)

den 9 september Fråga 2009/10:1020 Dalabanan som pålitlig och miljövänlig flyganslutning av Lennart Sacrédeus kd till statsrådet Åsa Torstensson c Utifrån en rimlig tidsplanering ska tågresenärer på Dalabanan kunna nå fram på ett miljömässigt bra sätt i tid till sina flyganslutningar. Grundläggande är att Trafikverket

Inlämnad: 2010-09-09 Besvarare: Åsa Torstensson (C)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.