Lennart Pettersson (C)

Lennart Pettersson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Skåne läns västra
Titel Fastighetsmäklare
Född år 1952

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2015-03-25

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2013-03-20 – 2015-03-25

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Ändringar av Allmänna arvsfondens bestämmelser

Motion 2009/10:So627 av Ulrika Carlsson i Skövde och Lennart Pettersson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:So627 av Ulrika Carlsson i Skövde och Lennart Pettersson c Ändringar av Allmänna arvsfondens bestämmelser c524 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen lägger fram förslag till ändringar i bestämmelserna i lagen som styr Allmänna arvsfondens utdelning. Motivering Allmänna


Utskottsberedning: 2009/10:SoU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:So627 av Ulrika Carlsson i Skövde och Lennart Pettersson (c) (doc, 37 kB)

Översyn av minerallagen

Motion 2009/10:N423 av Lennart Pettersson och Eva Selin Lindgren (c)

Motion till riksdagen 2009/10:N423 av Lennart Pettersson och Eva Selin Lindgren c Översyn av minerallagen c408 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att genomföra en översyn av minerallagen för att pröva möjligheten att stärka det kommunala medinflytandet


Utskottsberedning: 2009/10:NU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:N423 av Lennart Pettersson och Eva Selin Lindgren (c) (doc, 39 kB)

Undervisning i skånsk historia i de skånska skolorna

Motion 2009/10:Ub329 av Gunnel Wallin och Lennart Pettersson (c)

Motion till riksdagen 2009/10:Ub329 av Gunnel Wallin och Lennart Pettersson c Undervisning i skånsk historia i de skånska skolorna c337 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att Utbildningsdepartementet ska ge Skolverket i uppdrag att se till att


Utskottsberedning: 2009/10:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:Ub329 av Gunnel Wallin och Lennart Pettersson (c) (doc, 38 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se