Lennart Hedquist (M)

Lennart Hedquist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Titel Fil.mag., f.d. kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av framst. 2009/10:RS4 Uppföljning av riksrevisionsreformen

Motion 2009/10:K8 av Lennart Hedquist (m)

Motion till riksdagen 2009/10:K8 av Lennart Hedquist m med anledning av framst. 2009/10:RS4 Uppföljning av riksrevisionsreformen m2009 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen beslutar att ändra förslaget till lydelse av 4 lagen om revision av statlig verksamhet m.m. i enlighet med vad som anförs i motionen. Motivering


Utskottsberedning: 2010/11:KU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:K8 av Lennart Hedquist (m) (doc, 36 kB) Motion 2009/10:K8 av Lennart Hedquist (m) (pdf, 124 kB)

Effekter av avskaffad förmögenhetsskatt

Interpellation 2009/10:14 av Hultqvist, Peter (s)

den 23 september Interpellation 2009/10:14 Effekter av avskaffad förmögenhetsskatt av Peter Hultqvist s till finansminister Anders Borg m Sedan den 1 januari 2007 är förmögenhetsskatten i Sverige avskaffad. Skatten var 1,5 procent på förmögenheter som översteg 1,5 miljoner kronor för ensamstående och 3 miljoner

Inlämnad: 2009-09-23 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Effekter av avskaffad förmögenhetsskatt

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.