Lennart Hedquist (M)

Lennart Hedquist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Titel Fil.mag., f.d. kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Stockholmsskattens effekter på bostadsmarknaden

Interpellation 2008/09:453 av Damberg, Mikael (s)

den 8 april Interpellation 2008/09:453 Stockholmsskattens effekter på bostadsmarknaden av Mikael Damberg s till statsrådet Mats Odell kd Den retroaktiva skatten på uppskov av reavinst vid bostadsflytt som regeringen infört är både orättvis och orimlig. En effekt av den nya skatten som inte diskuterats särskilt

Inlämnad: 2009-04-08 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Stockholmsskattens effekter på bostadsmarknaden

Resurser för kvalitet i grundutbildningarna

Interpellation 2008/09:438 av Damberg, Mikael (s)

den 31 mars Interpellation 2008/09:438 Resurser för kvalitet i grundutbildningarna av Mikael Damberg s till statsrådet Lars Leijonborg fp Trots att samtliga partier i Sveriges riksdag var eniga om att utreda hur studenternas inflytande skulle kunna bibehållas och förbättras om kårobligatoriet avskaffas har regeringen

Inlämnad: 2009-03-31 Besvarare: Lars Leijonborg (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Resurser för kvalitet i grundutbildningarna

Pensionärers skattesituation

Interpellation 2008/09:415 av Axelsson, Lennart (s)

den 13 mars Interpellation 2008/09:415 Pensionärers skattesituation av Lennart Axelsson s till finansminister Anders Borg m År 2009 ökade jobbskatteavdraget ytterligare. Skillnaden i skatt mellan en genomsnittspensionär och en yrkesverksam med samma inkomst ökade med över 10 procent. En genomsnittspensionär betalar

Inlämnad: 2009-03-13 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Pensionärers skattesituation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.