Lennart Hedquist (M)

Lennart Hedquist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Titel Fil.mag., f.d. kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

de statliga finanserna

Skriftlig fråga 2001/02:1556 av Hedquist, Lennart (m)

den 26 augusti Fråga 2001/02:1556 av Lennart Hedquist m till finansminister Bosse Ringholm om de statliga finanserna I det socialdemokratiska valmanifestet presenterades löften om nya utgifter på drygt 20 miljarder kronor under den kommande mandatperioden. Den socialdemokratiska partikongressen har därutöver beslutat

Inlämnad: 2002-08-26 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

med anledning av skr. 2001/02:180 Redovisning av AP-fondernas verksamhet år 2001

Motion 2001/02:Fi49 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi49 av Gunnar Hökmark m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:180 Redovisning av AP-fondernas verksamhet år 2001 Sammanfattning Det är det privata sparandet som är grunden för näringslivets riskkapitalförsörjning. Staten är olämplig som tillhandahållare av riskkapital då behovet av ekonomiska


Utskottsberedning: 2002/03:FiU6
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2001/02:Fi45 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 2001/02:Fi45 av Gunnar Hökmark m.fl. m med anledning av skr. 2001/02:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Innehållsförteckning Innehållsförteckning 1 1 Förslag till riksdagsbeslut 3 2 Kommunal självstyrelse 3 3 Att jämföra kommuner 5 4 Kommunala företag och skatteplanering 7 5 Kommunsektorns


Utskottsberedning: 2001/02:FiU19
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , ,

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.