Lennart Hedquist (M)

Lennart Hedquist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Titel Fil.mag., f.d. kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället

Motion 1999/2000:Fi58 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi58 av Hökmark, Gunnar m med anledning av prop. 1999/2000:128 Offentlig upphandling i informationssamhället Propositionen I propositionen föreslås att upphandlade enheter skall få möjlighet att tillåta att anbud och anbudsansökningar lämnas genom elektronisk överföring eller på annat


Utskottsberedning: -2000/01:FiU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop.1999/2000:115 Vissa kommunalekonomiska frågor

Motion 1999/2000:Fi54 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi54 av Hökmark, Gunnar m med anledning av prop. 1999/2000:115 Vissa kommunalekonomiska frågor 1 Inkomstutjämningen I propositionen föreslås en kosmetisk förändring av gällande inomkommunal inkomstutjämning av innebörd att en kommun skall kunna få behålla 5 procent av en relativ inkomstökning


Utskottsberedning: ------2000/01:FiU3 2000/01:FiU9
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:107 Avgifterna för insättningsgarantin och investerarskyddet m.m.

Motion 1999/2000:Fi53 av Gunnar Hökmark m.fl. (m)

Motion till riksdagen 1999/2000:Fi53 av Hökmark, Gunnar m med anledning av prop. 1999/2000:107 Avgifterna för insättningsgarantin och investerarskyddet m.m. I propositionen görs en genomgång av reglerna rörande de avgifter och regler i övrigt som gäller institut som omfattas av insättningsgarantin och investerarskyddet.


Utskottsberedning: --2000/01:FiU6
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.