Lennart Hedquist (M)

Lennart Hedquist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Titel Fil.mag., f.d. kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skolverkets fältorganisation

Motion 1992/93:Ub452 av Rune Rydén och Lennart Hedquist (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub452 av Rune Rydén och Lennart Hedquist m Skolverkets fältorganisation Riksdagen har tidigare beslutat att skolverket skall organiseras med en central del i Stockholm och en fältorganisation ute i landet. Enligt riksdagsbeslutet skall samtliga tjänster i fältorganisationen inrättas med


Utskottsberedning: -1992/93:UbU21
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Läromedelssituationen i gymnasieskolan

Motion 1992/93:Ub429 av Lennart Hedquist och Rune Rydén (m)

Motion till riksdagen 1992/93:Ub429 Lennart Hedquist och Rune Rydén m Läromedelssituationen i gymnasieskolan Riksdagen har genom sitt beslut att slopa flertalet specialdestinerade statsbidrag till kommunerna och ersätta dessa med ett generellt kommunbidrag ökat varje kommuns möjligheter att anpassa sin service också


Utskottsberedning: -1992/93:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Barnbidrag vid s.k. ERASMUS-utbyte

Motion 1992/93:So605 av Lennart Hedquist och Rune Rydén (m)

Motion till riksdagen 1992/93:So605 av Lennart Hedquist och Rune Rydén m Barnbidrag vid s.k. ERASMUS-utbyte Barnbidrag och vissa andra sociala förmåner utgår förutom för svenskar i hemlandet även till vissa kategorier svenskar som vistas utomlands. Dit hör forskare och anställda i svenska företag utomlands. Dock ingår


Utskottsberedning: -1992/93:SoU15
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.