Lennart Hedquist (M)

Lennart Hedquist (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Uppsala län
Titel Fil.mag., f.d. kommunalråd
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2010-10-19

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1994-10-03 – 2010-10-04
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1991-09-30 – 1994-10-03
    • Skatteutskottet

    • Ordförande 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • EU-nämnden

    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-10
    • Riksrevisionens styrelse

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

tobaksköp av underårig

Skriftlig fråga 2004/05:1212 av Hedquist, Lennart (m)

den 11 mars Fråga 2004/05:1212 av Lennart Hedquist m till statsrådet Morgan Johansson om tobaksköp av underårig Jag har den senaste veckan haft en praoelev hos mig på riksdagen, nämligen Georg Naeslund från Vaksalaskolan klass 8 a i Uppsala. Georg har med intresse följt mitt arbete på riksdagen och själv gärna velat

Inlämnad: 2005-03-11 Besvarare: Morgan Johansson (S)

kostnad för måltider på kriminalvårdsanstalter

Skriftlig fråga 2004/05:1210 av Hedquist, Lennart (m)

den 11 mars Fråga 2004/05:1210 av Lennart Hedquist m till justitieminister Thomas Bodström om kostnad för måltider på kriminalvårdsanstalter Jag har den senaste veckan haft en praoelev hos mig på riksdagen, nämligen Georg Naeslund från Vaksalaskolan klass 8 a i Uppsala. Georg har med intresse följt mitt arbete på riksdagen

Inlämnad: 2005-03-11 Besvarare: Thomas Bodström (S)

de statliga finanserna

Skriftlig fråga 2001/02:1556 av Hedquist, Lennart (m)

den 26 augusti Fråga 2001/02:1556 av Lennart Hedquist m till finansminister Bosse Ringholm om de statliga finanserna I det socialdemokratiska valmanifestet presenterades löften om nya utgifter på drygt 20 miljarder kronor under den kommande mandatperioden. Den socialdemokratiska partikongressen har därutöver beslutat

Inlämnad: 2002-08-26 Besvarare: finansminister Bosse Ringholm (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.