Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vårdnadsbidrag i Nacka kommun

Skriftlig fråga 2005/06:517 av Gustavsson, Lennart (v)

den 1 december Fråga 2005/06:517 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Lena Hallengren s Vårdnadsbidrag i Nacka kommun I Nacka kommun har de borgerliga partierna drivit igenom ett beslut att familjedaghem kan drivas med endast egna barn i verksamheten. Samtidigt höjs antalet timmar för vilka ersättning kan medges

Inlämnad: 2005-12-01 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Norrlands infrastruktur

Skriftlig fråga 2005/06:477 av Gustavsson, Lennart (v)

den 28 november Fråga 2005/06:477 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Ulrica Messing s Norrlands infrastruktur SJ:s ordförande Ulf Adelsohn har i medierna uttalat sig om infrastruktursatsningar i Norrland. SJ-ordföranden anser att satsningen på Botniabanan ska stoppas för att medlen i stället ska koncentreras

Inlämnad: 2005-11-28 Besvarare: Ulrica Messing (S)

med anledning av prop. 2005/06:6 Flyktingskap och förföljelse på grund av kön eller sexuell läggning

Motion 2005/06:Sf1 av Lars Ohly m.fl. (v)

1 Innehållsförteckning 1 Innehållsförteckning 1 2 Förslag till riksdagsbeslut 2 3 Bakgrund 3 4 Tidigare rättstillämpning 3 5 Andra konventionsgrunder än samhällsgrupp 4 6 Könsbaserat våld mot och diskriminering av kvinnor 5 7 HBT-kompetens 5 8 Förföljelse inom den privata sfären som grund för flyktingskap 6 9 Frågan


Utskottsberedning: 2005/06:SfU4
Riksdagsbeslut (11 yrkanden): 10 avslag, 1 bifall,

Motion 2005/06:Sf1 av Lars Ohly m.fl. (v) (doc, 72 kB) Motion 2005/06:Sf1 av Lars Ohly m.fl. (v) (pdf, 211 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.