Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 1 juni 2006 Frågestund
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:UbU14 5 maj 2006 Grundskolan

rennäringen

Skriftlig fråga 2003/04:238 av Gustavsson, Lennart (v)

den 11 november Fråga 2003/04:238 av Lennart Gustavsson v till jordbruksminister Ann-Christin Nykvist om rennäringen Rennäringen i bland annat Västerbotten är i kris på grund av en sviktande renköttsmarknad. Förutom avsättningsproblem så sker ett prisfall. Till detta ska läggas den i budgetpropositionen aviserade sänkningen

Inlämnad: 2003-11-11 Besvarare: Ann-Christin Nykvist (S)

Eftergymnasial yrkesutbildning

Motion 2003/04:Ub366 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub366 av Britt-Marie Danestig m.fl. v Eftergymnasial yrkesutbildning 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen låter utreda möjligheterna för en hållbar lösning för finansiering av lärcentrum som permanenta miljöer. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening


Utskottsberedning: 2003/04:UbU8
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 2 avslag, 1 bifall,

Vetenskaplig informationsförsörjning

Motion 2003/04:Ub326 av Britt-Marie Danestig och Lennart Gustavsson (v)

Motion till riksdagen 2003/04:Ub326 av Britt-Marie Danestig och Lennart Gustavsson v Vetenskaplig informationsförsörjning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen ger Högskoleverket i uppdrag att utreda vad i motionen anförs om formerna för den framtida vetenskapliga informationsförsörjningen. Bakgrund


Utskottsberedning: 2003/04:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se