Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 1 juni 2006 Frågestund
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:UbU14 5 maj 2006 Grundskolan

Skolbarnomsorgen

Motion 2002/03:Ub347 av Lennart Gustavsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub347 av Lennart Gustavsson m.fl. v Skolbarnomsorgen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen snarast lägger fram förslag till sådan ändring av skollagen att det klart framgår att även eleverna i åldersgruppen 1012 år har rätt till fritidshemsplats. Riksdagen tillkännager


Utskottsberedning: 2002/03:UbU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Imamutbildning vid högskolan

Motion 2002/03:Ub346 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub346 av Britt-Marie Danestig m.fl. v Imamutbildning vid högskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen begär att regeringen ger Högskoleverket i uppdrag att utreda behovet och utformningen av en imamutbildning vid högskolan. Bakgrund Det exakta antalet muslimer i Sverige är osäkert.


Utskottsberedning: 2002/03:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Skolbiblioteken

Motion 2002/03:Ub337 av Lennart Gustavsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub337 av Lennart Gustavsson m.fl. v Skolbiblioteken Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att Skolverket bör ges i uppdrag att i samråd med Kulturrådet ansvara för att främja, följa och utvärdera skolbiblioteksverksamheten.


Utskottsberedning: 2002/03:UbU11 2003/04:KrU4
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): 5 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se