Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 1 juni 2006 Frågestund
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:UbU14 5 maj 2006 Grundskolan

studentrabatter

Skriftlig fråga 2001/02:1601 av Gustavsson , Lennart (v)

den 4 september Fråga 2001/02:1601 av Lennart Gustavsson v till näringsminister Björn Rosengren om studentrabatter SJ har infört inskränkta rabatter för studenter. De nya reglerna innebär bl.a. att endast de studenter som studerar på heltid och dessutom är beviljade studiemedel kommer att vara berättigade till studentrabatt.

Inlämnad: 2002-09-04 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

särskolans framtid

Skriftlig fråga 2001/02:1522 av Gustavsson, Lennart (v)

den 16 augusti Fråga 2001/02:1522 av Lennart Gustavsson v till utbildningsminister Thomas Östros om särskolans framtid Regeringen har tillsatt en parlamentarisk kommitté Carlbeckskommittén för att se över utbildningen för barn, ungdomar och vuxna med utvecklingsstörning. Kommitténs övergripande uppdrag är att föreslå

Inlämnad: 2002-08-16 Besvarare: utbildningsminister Thomas Östros (S)

mobiltäckningen

Skriftlig fråga 2001/02:1448 av Gustavsson, Lennart (v)

den 25 juli Fråga 2001/02:1448 av Lennart Gustavsson v till näringsminister Björn Rosengren om mobiltäckningen Mobiloperatörerna uppfyller inte kraven i avtalet med staten. Mobiltäckningen i Västerbottens län är bristfällig, visar en granskning utförd av SVT:s Västerbottensnytt. Enligt avtalet med staten ska operatörernas

Inlämnad: 2002-07-25 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se