Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

skolpersonalens agerande vid lagstridiga kommunbeslut

Skriftlig fråga 2000/01:770 av Gustavsson, Lennart (v)

den 21 februari Fråga 2000/01:770 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Ingegerd Wärnersson om skolpersonalens agerande vid lagstridiga kommunbeslut Kammarrätten meddelade i ett beslut den 24 januari 2001 att den inte kan göra någon överprövning av Skolverkets beslut att ålägga Nacka kommun att upphöra med sina betygsliknande

Inlämnad: 2001-02-21 Besvarare: statsrådet Ingegerd Wärnersson (S)

Akademisk introduktionskurs

Motion 2000/01:Ub445 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub445 av Danestig, Britt-Marie v Akademisk introduktionskurs Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en obligatorisk akademisk introduktionskurs bör inrättas. Innehåll i kursen Vänsterpartiet föreslår att en obligatorisk


Utskottsberedning: -2000/01:UbU8
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Eftergymnasial lärlingsutbildning

Motion 2000/01:Ub420 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2000/01:Ub420 av Danestig, Britt-Marie v Eftergymnasial lärlingsutbildning 1 Förslag till riksdagsbeslut 1. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att en utredning bör tillsättas med uppdrag att i samarbete med arbetsmarknadens parter ge förslag på innehåll,


Utskottsberedning: ---2000/01:UbU14
Riksdagsbeslut (5 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.