Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:360 av Ruwaida, Yvonne (mp) 2 maj 2001 federalismen i irakiska Kurdistan

Vårdnadsbidrag i Nacka kommun

Skriftlig fråga 2005/06:517 av Gustavsson, Lennart (v)

den 1 december Fråga 2005/06:517 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Lena Hallengren s Vårdnadsbidrag i Nacka kommun I Nacka kommun har de borgerliga partierna drivit igenom ett beslut att familjedaghem kan drivas med endast egna barn i verksamheten. Samtidigt höjs antalet timmar för vilka ersättning kan medges

Inlämnad: 2005-12-01 Besvarare: Lena Hallengren (S)

Norrlands infrastruktur

Skriftlig fråga 2005/06:477 av Gustavsson, Lennart (v)

den 28 november Fråga 2005/06:477 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Ulrica Messing s Norrlands infrastruktur SJ:s ordförande Ulf Adelsohn har i medierna uttalat sig om infrastruktursatsningar i Norrland. SJ-ordföranden anser att satsningen på Botniabanan ska stoppas för att medlen i stället ska koncentreras

Inlämnad: 2005-11-28 Besvarare: Ulrica Messing (S)

Invandrarverket och barnkonventionen

Skriftlig fråga 1999/2000:37 av Gustavsson, Lennart (v)

den 1 oktober Fråga 1999/2000:37 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Maj-Inger Klingvall om Invandrarverket och barnkonventionen Omstruktureringen av flyktingförläggningen i Vingåker fattas enligt uppgift mot bakgrund av att SIV gjort bedömningen att det inte är ekonomiskt försvarbart att behålla anläggningen när

Inlämnad: 1999-10-01 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se