Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2000/01:352 av Attefall, Stefan (kd) 2 maj 2001 sysselsättningen
Interpellationsdebatt 2000/01:320 av Larsson, Maria (kd) 2 maj 2001 Momsutredningen
Interpellationsdebatt 2000/01:360 av Ruwaida, Yvonne (mp) 2 maj 2001 federalismen i irakiska Kurdistan

Kristen tradition och västerländsk humanism

Motion 2002/03:Ub319 av Lennart Gustavsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub319 av Lennart Gustavsson m.fl. v Kristen tradition och västerländsk humanism 1 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att ändra läroplanernas Lpo 94 och Lpf 94 första kapitel enligt följande: Nuvarande lydelse Föreslagen


Utskottsberedning: 2002/03:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Studenternas lärartid

Motion 2002/03:Ub318 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub318 av Britt-Marie Danestig m.fl. v Studenternas lärartid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om uppföljning av studenters lärartid. Bakgrund Riksdagens revisorer har i sin rapport förs. 2000/01:RR10 angående högskoleutbildningens


Utskottsberedning: 2002/03:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Studenters alkoholvanor

Motion 2002/03:Ub317 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 2002/03:Ub317 av Britt-Marie Danestig m.fl. v Studenters alkoholvanor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om att högskolor i samverkan med studentorganisationer bör vidta åtgärder för att minska alkoholkonsumtionen bland studenter.


Utskottsberedning: 2002/03:UbU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se