Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Invandrarverket och barnkonventionen

Skriftlig fråga 1999/2000:37 av Gustavsson, Lennart (v)

den 1 oktober Fråga 1999/2000:37 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Maj-Inger Klingvall om Invandrarverket och barnkonventionen Omstruktureringen av flyktingförläggningen i Vingåker fattas enligt uppgift mot bakgrund av att SIV gjort bedömningen att det inte är ekonomiskt försvarbart att behålla anläggningen när

Inlämnad: 1999-10-01 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

flyktingförläggning i Vingåker

Skriftlig fråga 1999/2000:24 av Gustavsson, Lennart (v)

den 22 september Fråga 1999/2000:24 av Lennart Gustavsson v till statsrådet Maj-Inger Klingvall om flyktingförläggning i Vingåker Under året har ca 2 500 flyktingar från Kosova utplacerats med tillfälliga uppehållstillstånd på olika förläggningar. Ett antal av dessa flyktingar har valt att redan under hösten återvända

Inlämnad: 1999-09-24 Besvarare: statsrådet Maj-Inger Klingvall (S)

Kvarkentrafiken

Skriftlig fråga 1998/99:873 av Gustavsson, Lennart (v)

Fråga 1998/99:873 av Lennart Gustavsson v till näringsministern om Kvarkentrafiken den 26 augusti Den svenska och finska staten stöder trafiken över Kvarken med 24 miljoner kronor vartdera de kommande två åren. Dessutom bidrar regionen med 3 miljoner årligen. Stödet kom till för att garantera en åretruntförbindelse

Inlämnad: 1999-08-26 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se