Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 1 juni 2006 Frågestund
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:UbU14 5 maj 2006 Grundskolan

med anledning av prop. 1999/2000:86 Ett informationssamhälle för alla

Motion 1999/2000:T21 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:T21 av Danestig, Britt-Marie v med anledning av prop. 1999/2000:86 Ett informationssamhälle för alla I propositionen konstaterar regeringen att det råder stor brist på kompetent personal för att bygga och underhålla stora IP-nät IP=Internet ProtocolNuvarande utbildningar i nätbyggande


Utskottsberedning: -1999/2000:TU9
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:68 Vissa skolfrågor

Motion 1999/2000:Ub20 av Britt-Marie Danestig m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:Ub20 av Danestig, Britt-Marie v med anledning av prop. 1999/2000:68 Vissa skolfrågor I regeringens proposition 1999/2000:68 Vissa skolfrågor föreslås bland annat att det tidigare beslutade examensarbetet nu kallat projektarbete skall betygsättas enligt den betygsskala som gäller för kärnämnes-


Utskottsberedning: -1999/2000:UbU16
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1999/2000:73 Jaktens villkor

Motion 1999/2000:MJ25 av Lennart Gustavsson (v)

Motion till riksdagen 1999/2000:MJ25 av Gustavsson, Lennart v med anledning av prop. 1999/2000:73 Jaktens villkor Regeringens proposition 1999/2000:73 Jaktens villkor innehåller bl.a. förslag om att nuvarande lag om jaktvårdsområden ska ersättas med en ny lag om viltvårdsområden. Lagförslaget har fått en utformning


Utskottsberedning: --1999/2000:MJU17
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se