Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Frågestund 1 juni 2006 Frågestund
Frågestund 18 maj 2006 Frågestund
Frågestund 11 maj 2006 Frågestund
Debatt om förslag 2005/06:UbU14 5 maj 2006 Grundskolan

med anledning av prop. 1998/99:91 Vissa trafikfrågor m.m.

Motion 1998/99:T18 av Sture Arnesson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:T18 av Sture Arnesson m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:91 Vissa trafikfrågor m.m. Utökade uppgifter för parkeringsvakter Regeringens förslag: I lagen 1987:24 om kommunal parkeringsövervakning införs en bestämmelse som innebär att parkeringsvakter efter kommunalt beslut, som föregås


Utskottsberedning: -1998/99:TU13
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1998/99:45 Fristående förskoleklass

Motion 1998/99:Ub4 av Lennart Gustavsson m.fl. (v)

Motion till riksdagen 1998/99:Ub4 av Lennart Gustavsson m.fl. v med anledning av prop. 1998/99:45 Fristående förskoleklass Inledning Vänsterpartiet vill ha en demokratisk, sammanhållen och likvärdig skola för alla. Det kräver att skolsystemet kontrolleras demokratiskt av hela samhället. Skolsystemet skall vara


Utskottsberedning: ------1998/99:UbU9
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

Kvarkentrafiken

Skriftlig fråga 1998/99:873 av Gustavsson, Lennart (v)

Fråga 1998/99:873 av Lennart Gustavsson v till näringsministern om Kvarkentrafiken den 26 augusti Den svenska och finska staten stöder trafiken över Kvarken med 24 miljoner kronor vartdera de kommande två åren. Dessutom bidrar regionen med 3 miljoner årligen. Stödet kom till för att garantera en åretruntförbindelse

Inlämnad: 1999-08-26 Besvarare: näringsminister Björn Rosengren (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se