Lennart Gustavsson (V)

Lennart Gustavsson (V)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Vänsterpartiet
Valkrets Västerbottens län
Titel lärare
Född år 1954

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2006-10-02

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1998-10-05 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 1996-05-09 – 1996-06-12
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 1996-05-21 – 1996-06-12
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2006-03-09 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2002-10-15 – 2004-12-15
    • Ledamot 1998-10-20 – 2002-09-30

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 1995/96:226 Hållbar utveckling i landets fjällområden

Motion 1995/96:Jo28 av Lennart Gustavsson (v)

Motion till riksdagen 1995/96:Jo28 av Lennart Gustavsson m.fl. v med anledning av prop. 1995/96:226 Hållbar utveckling i landets fjällområden Bakgrund Fjällvärlden utgör nära en femtedel av den svenska landytan. Under tusentals år har dessa landområden legat opåverkade av människan eller varit föremål för extensiv


Utskottsberedning: -------1996/97:JoU5
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.