Lennart Fridén (M)

Lennart Fridén (M)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Titel fil.mag.
Född år 1943

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2011-04-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1991-09-30 – 2002-09-30
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 1998-10-13 – 2002-09-30
    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Lagutskottet

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Riksdagens delegation till Interparlamentariska unionen

    • Suppleant 1998-10-21 – 2002-12-18

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2001/02:59 av Fridén, Lennart (m) 20 november 2001 det publikrelaterade filmstödet

förmyndarskapslagstiftningen

Interpellation 2001/02:426 av Fridén, Lennart (m)

den 26 april Interpellation 2001/02:426 av Lennart Fridén m till justitieminister Thomas Bodström om förmyndarskapslagstiftningen Justitieministern har i frågesvar angivit att det i den förändring som skedde i slutet av 1980-talet av föräldrabalken inte skulle ha gjorts ändringar av skyddet för dem med behov av god

Inlämnad: 2002-04-26 Besvarare: justitieminister Thomas Bodström (S)

hedersmord

Interpellation 2001/02:200 av Fridén, Lennart (m)

den 24 januari Interpellation 2001/02:200 av Lennart Fridén m till statsrådet Mona Sahlin om hedersmord Återigen har vi upplevt hur ett s.k. hedersmord med anknytning till vårt land har drabbat en ung kvinna. Händelsen är i sig förfärande, men kanske än mera skrämmande är att se hur unga män sitter framför TV-kameran

Inlämnad: 2002-01-24 Besvarare: statsrådet Mona Sahlin (S)

det publikrelaterade filmstödet

Interpellation 2001/02:59 av Fridén, Lennart (m)

den 6 november Interpellation 2001/02:59 av Lennart Fridén m till kulturminister Marita Ulvskog om det publikrelaterade filmstödet Vi har för en kort tid sedan kunnat ta del av larmrapporter från Svenska Filminstitutet om att pengarna till det publikrelaterade efterhandsstödet till filmproduktionen nu är slut. Detta

Inlämnad: 2001-11-06 Besvarare: kulturminister Marita Ulvskog (S)

Webb-tv interpellationsdebatt: det publikrelaterade filmstödet

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.