Omfattande planerat tekniskt arbete

Under tisdagen pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen. Under arbetet genomförs olika testsändningar från kammaren. Det kommer även att publiceras sändningar i webb-tv-arkivet. Delar av det som visas i webbplatsens kalender för tisdag 24 maj är testinformation. Arbetet är ett led i att modernisera tekniken för webb-tv på riksdagen.se. Vid frågor kontakta riksdagsinformation på riksdagsinformation@riksdagen.se.

Lena Sommestad (S)

Lena Sommestad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Åtgärder med anledning av granskning av FN:s rasdiskrimineringskommitté

Skriftlig fråga 2013/14:354 av Sommestad, Lena (S)

den 23 januari Fråga 2013/14:354 Åtgärder med anledning av granskning av FN:s rasdiskrimineringskommitté av Lena Sommestad S till statsrådet Erik Ullenhag FP Den 30 augusti i år lämnade FN:s rasdiskrimineringskommitté en granskningsrapport om Sverige. Det skedde med anledning av den senaste svenska regeringsrapporten

Inlämnad: 2014-01-23 Besvarare: Erik Ullenhag (FP)

med anledning av skr. 2013/14:61 En politik för en levande demokrati

Motion 2013/14:K15 av Björn von Sydow m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:K15 av Björn von Sydow m.fl. S med anledning av skr. 2013/14:61 En politik för en levande demokrati S32005 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att partierna ska vara skyldiga att öppet redovisa de bidrag de erhåller


Utskottsberedning: 2013/14:KU34
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2013/14:K15 av Björn von Sydow m.fl. (S) (doc, 77 kB) Motion 2013/14:K15 av Björn von Sydow m.fl. (S) (pdf, 204 kB)

Prostitution som grund för avvisning

Skriftlig fråga 2013/14:201 av Sommestad, Lena (S)

den 16 december Fråga 2013/14:201 Prostitution som grund för avvisning av Lena Sommestad S till statsrådet Tobias Billström M I JO:s ämbetsberättelse 2013/14 redovisas ärendet Fråga om huruvida prostitution kan utgöra grund för avvisning Dnr 4468-2011Ärendet gäller en kvinna från Rumänien, som avvisades från Göteborg

Inlämnad: 2013-12-16 Besvarare: Tobias Billström (M)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.