Lena Sommestad (S)

Lena Sommestad (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Uppsala län
Född år 1957

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-10-14

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2012-08-01 – 2014-02-28
    • Riksbanksfullmäktige

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19
    • Miljö- och samhällsbyggnadsdepartementet

    • Statsråd 2002-09-30 – 2006-10-06

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Skolans roll för att främja lärande för hållbar utveckling

Interpellation 2013/14:134 av Larsson, Hillevi (S)

den 19 november Interpellation 2013/14:134 Skolans roll för att främja lärande för hållbar utveckling av Hillevi Larsson S till utbildningsminister Jan Björklund FP Klimatet blir allt varmare i världen, miljöförstöringen fortsätter och många arter håller på att utrotas. Vad gäller klimathotet så är vår påverkan

Inlämnad: 2013-11-19 Besvarare: Jan Björklund (FP)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skolans roll för att främja lärande för hållbar utveckling

Civil flygplats vid Ärna

Interpellation 2013/14:130 av Johnson, Jacob (V)

den 18 november Interpellation 2013/14:130 Civil flygplats vid Ärna av Jacob Johnson V till miljöminister Lena Ek C Regeringen beslöt i förra veckan att tillåta att en civil flygplats förläggs vid Ärna omedelbart norr om Uppsala stadsbebyggelse. Beslutet är anmärkningsvärt av flera skäl. Mark- och miljödomstolen

Inlämnad: 2013-11-18 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Civil flygplats vid Ärna

Regeringens motiv för att tillåta kommersiellt linjeflyg på Uppsala flygplats, Ärna

Interpellation 2013/14:129 av Sommestad, Lena (S)

den 18 november Interpellation 2013/14:129 Regeringens motiv för att tillåta kommersiellt linjeflyg på Uppsala flygplats, Ärna av Lena Sommestad S till miljöminister Lena Ek C Regeringen beslutade torsdagen den 14 november att ge Försvarsmakten tillstånd att upplåta Uppsala flygplats, Ärna, för kommersiellt civilflyg

Inlämnad: 2013-11-18 Besvarare: Lena Ek (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens motiv för att tillåta kommersiellt linjeflyg på Uppsala flygplats, Ärna

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se